Płyta plaster miodu – mocna, tania, lekka i wytrzymała. Jest to lekki surowiec usztywniający i pakowy, którego podstawą jest papier o strukturze plastra miodu. Konstrukcja papieru typu „plaster miodu” i odpowiednie warstwy kryjące tworzą lekką, ale wyjątkowo sztywną płytę o bardzo wysokiej wytrzymałości na zgniatanie.

Zastosowanie: do produkcji drzwi, mebli, palet, skrzynio-palet, jako przekładki w transporcie, materiał wypełniający stosowany zamiast styropianu.

Płyta w technologii plastra miodu

 • wysoka wytrzymałość na ściskanie,
 • jeden z najtańszych materiałów wypełniających,
 • 20 razy lżejszy niż drewno,
 • przyjazny środowisku,
 • 100% recykling,

Wymiary:

 • wys. 10 – 100 mm
 • szer. do 1 400 mm lub do 2 100 mm
 • dł. bez ograniczeń
 • oczko standard: 10, 13, 15, 22 oczko inne: 12, 19, 25, 27, 33
 • pokrycie: Testliner i Kraftliner 120 – 400 g, greyboard 120 – 600 g

Dowiedz się więcej o płycie plaster miodu

Papierowa płyta plaster miodu

Inspirację dla struktury plastra miodu w przemyśle stanowi natura. Powszechnie znanym jest pszczeli plaster miodu, jednak ta struktura występuje naturalnie również w kościach, skałach, łodygach roślin, czy też pniach drzew.

W przemyśle strukturę plastra miodu wytwarza się z szerokiej gamy materiałów, są to m.in. tworzywa sztuczne, aluminium, stal, czy też papier. Nie tylko sama struktura wpływa na wytrzymałość płyty, istotny jest również materiał, jednak wielkość oczka (tj. wielkość koła wpisanego w dany sześciokąt) w przypadku wypełnień papierowych jest kluczowa. Dzięki naturze człowiek mógł skopiować strukturę, która pozwala na zminimalizowanie zużycia budulca, zredukowanie wagi, przy zachowaniu bardzo dużych wytrzymałości gotowego produktu. Wykorzystuje się ją na szeroką skalę nie tylko z opakowaniach ale też m.in. w konstrukcjach budowalnych, konstrukcjach samolotów oraz statków kosmicznych.

Historia struktury plastra miodu wykorzystywanej przez człowieka sięga 2000 lat wstecz, kiedy to Chińczycy stosowali je jako ozdoby. Jednak niesamowite właściwości tejże struktury na szeroką skalę zostały wdrożone dzięki osobie Pana Hansa Heilbruna w 1901 r w Halle (Niemcy), który jako pierwszy zaczął produkować rdzeń papierowy o strukturze plastra miodu.

Pierwsze zastosowanie plastra miodu w przemyśle miało miejsce w 1915 r. Został on wykorzystany przez Hugo Junkersa, który był właścicielem niemieckiej firmy lotniczej.

Zastosowanie tektur o strukturze plastra miodu

Dzięki zmianom legislacyjnym i potrzebom konsumentów, mającym podstawy w trosce o przyszłość naszej planety, stale rośne zapotrzebowanie na wyroby papierowe. W dużej mierze mają na to wpływ zmiany opakowań produktów, zmniejszanie ich wagi oraz zmiany dążące do wykluczenia tworzyw sztucznych z opakowań (zastąpienie styropianu, plastiku, folii). Wdrażanie zmian w wielu gałęziach przemysłu ma już miejsce od dłuższego czasu, jednak stale rosnący nacisk ze strony rządów Państw z roku na roku powoduje pośrednio istotny wzrost zapotrzebowania na wyroby typu plaster miodu w wielu gałęziach przemysłu.

Płyta o strukturze plastra miodu ma wiele nazw, jest to relatywnie nowy produkt i terminologia nie zdążyła się jeszcze ujednolicić w powszechnym użyciu. Nazywana jest m.in. płytą typu plaster miodu, tekturą plaster miodu lub płytą honeycomb. Papierowe płyty typu plaster miodu mają wiele zalet, dzięki którym stają się oczywistym wyborem pośród osób projektujących opakowania. Charakteryzują się m.in.:

 • dużą wytrzymałością i sztywnością w stosunku do ciężaru właściwego,
 • dużą wytrzymałością na zgniatanie przy niskim ciężarze właściwym,
 • łatwością obróbce i manipulacji.
 • nadają się w 100% do recyklingu,

Wypełnienie o strukturze plastra miodu w porównaniu do materiałów z tektury falistej lub litej charakteryzuje się dużą oszczędnością materiału (w naszym wypadku papieru i kleju), dzięki wyjątkowej strukturze sześciokątów, co skutkuje wypieraniem materiałów z aluminium oraz tworzyw sztucznych (m.in. styropianowych).

Papierowa płyta plaster miodu

Papierowa płyta plaster miodu (inaczej zwana płytą honeycomb, czy też tekturą plaster miodu) składa się z:

 1. Wypełnienia (rdzenia) papierowego typu plaster miodu
 2. Papieru dwustronnie lub jednostronnie pokrywającego (wykorzystanego do laminacji)
 3. Kleju

Rys. 1. Budowa płyty papierowej o strukturze plastra miodu

Istotnie na wytrzymałość płyty o strukturze plastra miodu wpływa jakość papieru jak i wielkość oczka w rdzeniu. Głównym parametrem jednak jest wielkość oczka D, którą producenci podają w milimetrach. Jest to średnica okręgu wpisanego w komórkę (inaczej zwaną oczkiem, celą) produktu. Oczywistym parametrem jest również wysokość oczka na rysunku oznaczona literą H. Dla klienta szerokość wypełnienia po rozciągnięciu jest istotna ze względu na wymiary produktu finalnego. Szerokość wypełnienia po rozciągnięciu stanowi około 80-70% szerokości pierwotnej. Stosunek szerokości pierwotnej oraz końcowej istotnie zależy od oczka rdzenia oraz siły rozciągającej.

Rys. 2 Budowa rdzenia o strukturze plastra miodu

Płyty papierowe z wypełnieniem o strukturze plastra najczęściej są wykorzystywane w opakowaniach jak i do zabezpieczenia towarów podczas transportu. Skutecznie wypierają one styropian (EPS) oraz pianki z tworzyw sztucznych. Łatwość obróbki płyty, pozwala dopasować ją do kształtu pakowanego produktu. Może ona przykładowo zabezpieczać drobne, delikatne szkło, jak i całe tafle szkła w transporcie. Ilość branż stosujących płytę w opakowaniach jest ogromna, jest to przemysł spożywczy, producenci RTV i AGD, przemysł meblarski, etc. Płyta samoprzylepna (z warstwą klejącą) świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie dużych i mniejszych przesyłek paletowych wśród m.in. firm kurierskich i spedycyjnych. Płyta sztancowana (z wyciętymi otworami) sprawdza się jako zabezpieczenie butelek w branży farmaceutycznej. Natomiast dla finalnego odbiorcy istotnym jest fakt, że płyta (oraz produkty pochodne) w 100% nadaje się do recyklingu.

Z płyty produkowane są również palety, substytut dla palet drewnianych, który dzięki niższej masie pozwala na zmniejszenie kosztów transportu oraz emisji spalin podczas transportu. Najczęściej stosowane europalety mają masę około 23-25 kg, natomiast palety papierowe zaledwie 4-7kg przy nośności w granicach od 500 do 750 kg. Waga palet transportowych istotna jest w szczególności w transporcie lotniczym. gdzie każdy dodatkowy kilogram generuje wzrost kosztów.

Wypełnienie typu plaster miodu (papierowy rdzeń plaster miodu)

Podczas gdy płyty najczęściej są wykorzystywane jako opakowania oraz zabezpieczenia w transporcie, rdzeń wykorzystywany jest do produkcji mebli oraz drzwi. Dzięki niskim kosztom produkcji, niskiemu ciężarowi właściwemu oraz wytrzymałości na nacisk idealnie sprawdza się jako wypełnienie pustej przestrzeni w płycie mebla.

Papier

Do produkcji płyty z rdzeniem plaster miodu stosowane są papiery wykorzystywane w produkcji tektury falistej, tj. testlinery, kraftlinery, flutingi, greyboard.

Najczęściej stosowane gramatury oraz typy papierów do produkcji płyty to m.in. testlinery o gramaturach 100-300 g/m2 oraz flutingi 120-200 g/m2. Gramatura oraz typ papieru wpływają na jakość rdzenia oraz na jakość płyty plaster miodu.

Do laminacji rdzenia wykorzystuje się m.in. kraftlinery, testlinery, fluttingi o gramaturze 120-400 g/m2 a także greyboard 120-600 g/m2.

W skrócie: Testlinery są to papiery produkowane z wysokiej jakości masy makulaturowej. Jednak to Kraftlinery charakteryzują się najlepszymi właściwościami wytrzymałościowymi pośród dostępnym linerów na rynku. Fluting wykonany jest wyłącznie z masy makulaturowej. Greyboard jest szarą tekturą wykonaną z segregowanej makulatury, charakteryzuje się dobrą sztywnością, gładkością oraz wytrzymałością na zaginanie.

Chętnie służymy radą w doborze najlepszego rozwiązania dla Państwa produktów. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt!

Autor: Asiapack.pl